Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

4 rzeczy, które skazują twój landing page na porażkę

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, jak ważną rolę w procesie pozyskiwania nowych klientów (leadów) spełnia dobrze skonstruowany landindg page. Mimo tej wiedzy, projektujący popełniają dużo błędów, skutkujących brakiem zamierzonych efektów: klient nie wpada do lejka zakupowego i nie konwertuje. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować się do kilku praktycznych wskazówek. Pokażę Ci czego nie wolno robić podczas projektowania landing page’a.

Najpierw jednak, zerknij na to, co jest absolutną koniecznością:

  • Upewnij się, że nagłówek landing page’a jest zgodny z ofertą i treścią, którą przedstawiasz. Musi być jednoznaczny, tak aby użytkownicy nie mieli wątpliwości gdzie trafili i czego się od nich oczekuje (zapoznania się z treścią, zostawienia maila, wypełnienia formularza, przyciśnięcia przycisku “wypróbuj za darmo”).
  • Postaraj się pokazać ofertę w wypunktowanej formie lub przy pomocy ikon, symboli i grafiki. Tak, aby w łatwy sposób można było poznać najważniejsze zalety produktu czy usługi jaką oferujesz. Więcej czasu poświęć na dobranie odpowiedniego obrazka lub zdjęcia. To naprawdę istotne! Jak wynika z badań “eye-trackingowych” odwiedzający w pierwszej kolejności skupiają wzrok na obrazach, później dopiero na treści.landing-page-2
  • Zaprojektuj maksymalnie prosty i przejrzysty layout. Tak, aby żaden element nie odwracał uwagi od celu jaki landing page ma spełniać, a każdy odwiedzający, mógł za jednym rzutem oka zapoznać się z całością oferty.
  • Zrezygnuj z dodatkowych linków lub odnośników, które spowodują odwrócenie uwagi klienta od konwersji. Możesz swobodnie umieścić wtyczki do portali społecznościowych (Facebook, Twitter, LinkedIn czy Google +). Ważne jest też, abyś w tym samym czasie prowadził tam spójną komunikację dotyczącą oferty jaką promuje landing page.

Teraz, gdy już wiesz na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, poznaj rzeczy, których nie powinieneś absolutnie robić:

Za duża ilość informacji

Ale informacje w umiarkowanej postaci. Zbyt duża ilość spełnia odwrotną rolę, często może odwracać uwagę użytkownika, a wręcz może doprowadzić do sytuacji, kiedy zapomni on dlaczego się tu znalazł. Pamiętaj więc, aby trzymać się przez cały czas tego samego schematu informacji, powtarzać układ graficzny i powracać do haseł, które klient już poznał. Ciągle nowe fakty mogą zniechęcić potencjalnego kupującego, który nie chcąc tracić czasu po prostu opuści stronę. Konsumenci codziennie mają do czynienia z ogromną ilością informacji, więc kolejne treści mogą ich po prostu zdenerwować.

Liczy się czas, akcja i reakcja. Po kliknięciu guzika call to action chcą od razu otrzymać obiecaną ofertę. Nie narażaj, więc swoich klientów na niekomfortową sytuację i daj im to czego szukają.

Pamiętaj o prostej zasadzie: użytkownik musi mieć powód, aby kliknąć w landing page, ma też jakiś cel dla którego się znalazł na stronie. Twoim zadaniem jest dostarczyć mu ten cel jak najszybciej, aby nie zdążył się zniechęcić.  Tej zasady używaj z całym swoim biznesie, we wszystkich działaniach związanych z generowaniem leadów.

Zbyt skomplikowana droga konwersji

Przy projektowaniu ścieżki konwersji i architektury informacji trzeba zachować zdrowy rozsądek. Łatwo jest przedobrzyć. Z jednej strony klient musi być solidnie poinformowany, na każdym kroku transakcyjnym powinien wiedzieć gdzie jest i co musi zrobić, ale z drugiej nie można go zarzucić mnóstwem komunikatów i funkcjonalności, żeby nie poczuł się jak w labiryncie. Dobrą praktyką jest uwidocznienie ścieżki nawigacji w koszyku zakupowym, tzw. breadcrumbs.

Ścieżka powinna być łatwa i krótka, to zwiększy Twoje szanse na konwersję, a przy tym nie pozwoli stracić klientów, którzy nie są w stanie przebrnąć przez skomplikowane polecenia, długie formularze i opisy. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej!

Brak testów i poznawania realnych potrzeb użytkownika

Nie od razu Rzym zbudowano. Metodą małych kroczków dojdziesz do wzorcowego landing page’a. Zmieniaj, udoskonalaj, próbuj. Przeprowadzanie testów to nie problem. Wesprzyj się testami A/B lub wielowymiarowymi, aby móc zrozumieć swoich użytkowników i dostosować do nich przekaz, layout czy grafikę. Ta inwestycja szybko się zwróci: zapłacisz za testy, usprawnisz najważniejsze funkcje Twojej strony, sprzedaż wzrośnie, a Ty w ogólnym rozrachunku zarobisz!

Zapominanie o Thank-you Page

Odwiedzający stał się klientem, przeszedł całą ścieżkę konwersji i dokonał zakupu… I co teraz? Pozwolisz mu tak po prostu odejść? Aby zacieśnić relacje z klientem stwórz stronę z podziękowaniem za transakcję. Daj coś od siebie, zaproponuj rabat lub kartę stałego klienta, prezent. Po prostu podejmuj działania, dzięki którym Twój nowy klient poczuje się zadowolony i wyróżniony. Każdy lubi być nagradzany, w zamian za to zacznie ciepłej myśleć o Twojej marce i z dużym prawdopodobieństwem poleci ją swoim znajomy.

ives rocher

Teraz, gdy już poznałeś czego unikać podczas tworzenia landing page czas, by pójść o krok dalej i wprowadzić w życie nowe zasady! Jeśli nie czujesz się mocny w projektowaniu, wypróbuj platformę Omniconverta, która pomoże Ci m.in. optymalizacji landing page.

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz