Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

Cała prawda o narzędziach do optymalizacji konwersji (CRO)

W 2013 roku powstał Marketizator (obecnie Omniconvert), narzędzie do optymalizacji konwersji (CRO z ang. Conversion Rate Optimization). Jego celem jest pomoc pracownikom marketingu na całym świecie w osiąganiu ponadprzeciętnych rezultatów kampanii marketingowych i wyników sprzedażowych w kanale online. Od tego czasu team Marketizatora obsłużył ponad 4 miliardy wizyt na zintegrowanych stronach internetowych, analizował rezultaty i obserwował trendy zachowań dla ponad 10.000 użytkowników. Dane te nie tylko umożliwiły udoskonalenie rozwiązania oferowanego przez firmę, ale także pozwoliły na wyciągnięcie pewnych kluczowych wniosków związanych z CRO. I o nich opowiem w dalszej części artykułu.

Bez ludzkiej wiedzy narzędzia są niewiele warte

Wyobraź sobie, że właśnie kupiłeś pierwszy, profesjonalny nóż szefa kuchni. Masz jednak pewien problem: nigdy do tej pory nie ugotowałeś żadnego dania. Aby użyć sprawnie noża kucharskiego musisz nauczyć się gotować, nie ma innego wyjścia.

niewiem

Podobnie sprawa ma się z polepszaniem konwersji. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, nie będziesz wiedzieć co masz zrobić z narzędziem, które otrzymałeś do pracy. Ciężko jest znaleźć naprawdę dobrych pracowników zajmujących się optymalizacją, a wyszkolenie nowych pochłania sporo pieniędzy i czasu. Jeśli zdecydujesz na stworzenie własnego zespołu, to poniżej znajduje się kilka cech, które powinien mieć specjalista od optymalizacji:

  • musi umieć myśleć analitycznie,
  • musi rozumieć ludzkie zachowania,
  • musi znać podstawy z psychologii i socjologii,
  • musi rozumieć statystykę,
  • musi znać podstawy UXmusi być osobą wielozadaniową.

Peep Laja, lider, prawdziwy guru w branży, napisał w jednym ze swoich artykułów, że ważnym jest, by nauczyć się przyciągać do swojej firmy świetnych pracowników, zajmujących się optymalizacją konwersji. Dlaczego? Ponieważ to oni będą przynosić najlepsze rezultaty. Same narzędzie Ci tego nie zapewni.

Jak łatwo zauważyć powyższa lista nie zawiera narzędzi do optymalizacji konwersji. Są one ważne w pracy „optymizera”, ale tylko dobry specjalista wie, które z nich będą dla niego przydatne i przełożą się na finansową korzyść. Dlatego lepsze dla firmy jest zbudowanie dobrze zorganizowanej grupy specjalistów oraz sposobów przeprowadzania testów, niż kupowanie coraz to nowszych narzędzi. Po prostu stawiaj na pierwszym miejscu wiedzę, a dopiero potem na narzędzia.

Istniejące narzędzia mają niski współczynnik wdrożenia

Według raportu VentureBeat, skupiającego się na współcześnie publikowanych narzędziach CRO, wiele z nich ma dość niski współczynnik wdrożenia, czyli dużo osób się rejestruje i jest ciekawych możliwości narzędzia, ale mało już realnie je wykorzystuje w codziennej pracy. Jednocześnie większość z nich ma bardzo duży potencjał dalszego rozwoju i wzrostu, w tym również wzrostu współczynnika wdrożeń. Jak widać na poniższym wykresie: firmy działające w Internecie nadal nie inwestują zbyt dużo swoich budżetów w rozwiązania CRO.

Niski współczynnik może wynikać z dwóch rzeczy:

  • narzędzia do optymalizacji konwersji nie są zbyt dobre i nie przynoszą wystarczających korzyści,
  • użytkownicy narzędzi do optymalizacji konwersji nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, by ich używać.

Przeanalizujmy oba przypadki. Kiedy porównamy Omniconvert do głównych konkurentów, czyli Optimizely i VWO, łatwo zauważyć, jak dużo użytkowników porzuca wybrane narzędzie po pierwszych trzech miesiącach użytkowania.

Narzędzie % użytkowników, którzy wdrażają i utrzymują na stronie kod potrzebny do optymalizacji konwersji zmiana po 3 miesiącach użytkowania
Omniconvert 0,47% +5,09%
Optimizely 0,35% -1,61%
VWO 0,1% -17,92%

Jak widać liczba witryn, na których zamieszczony był kod w przypadku Optimizely i VWO, zauważalnie spadła, co może oznaczać, że klienci nie byli zadowoleni z narzędzia, które otrzymali.

Aby klient był w pełni usatysfakcjonowany, musi pojawiać się zbieżność pomiędzy tym, czego potrzebuje dział marketingu klienta a tym jakie możliwości daje narzędzie do optymalizacji konwersji. Cały czas istnieje na rynku miejsce dla nowych graczy – firm takich jak Omniconvert, które oferują dużo większą liczbę funkcjonalności, dostarczanych w bardzo przystępnej cenie.

Wiele wskazuje na to, że klientom nie podobają się ceny rozwiązań. Wydaje im się, iż są nieadekwatne do możliwości oferowanych przez narzędzia CRO. Wiele cenników skonstruowanych jest pod klientów „premium”, którymi nie są firmy rozpoczynające działalność i dla których cena za indywidualną opiekę jest często zaporowa. Dlatego Omniconvert postawił na optymalne rozwiązania i przystępną cenę.

Jeśli pokusimy się na analizę Churn rate dla trzech wcześniej wspomnianych narzędzi, zobaczymy,  jak wielu klientów dalej szuka na rynku kolejnych narzędzi, bo dotychczasowe nie spełniło ich oczekiwań.

Narzędzie Churn rate
(wskaźnik migracji klientów)
Omniconvert 52,27%
Optimizely 64,85%
VWO 89,15%

Rynek narzędzi do optymalizacji konwersji jest nadal bardzo młodym rynkiem. Według raportu „State of Conversion Optimization” opublikowanego przez ConversionXL wynika, że klienci nadal czerpią wiedzę na temat optymalizacji konwersji z blogów, kursów, seminariów i innych podobnych miejsc. Szukają rozwiązań dostępnych w sieci, które przeważnie nie są płatne. Widać, że zainteresowanie tematem rośnie, ale nadal jest za wcześnie, aby mówić o ogromnym boomie na tego typu usługi.

1

Większość firm po prostu nie ma przeszkolonego teamu, który umiejętnie skorzystałby z oferowanych narzędzi. Jak wspominaliśmy – osoba zajmująca się optymalizacją konwersji powinna posiadać wiedzę z wielu dziedzin, między innymi z analityki, copywritingu i psychologii. Dla młodych firm przeszkolenie pracownika może się wiązać z kosztem, na który w danej chwili nie można sobie pozwolić. Stąd też może wynikać tak duża rezygnacja klientów po wypróbowaniu narzędzi. Powstaje ona nie z niskiej jakości produktu, ale z braku wiedzy i umiejętności pracowników, którzy mają z nich skorzystać.

Niektóre narzędzia są po prostu za drogie

Raport G2Crwowd, skupiający się na najlepszych narzędziach CRO, jasno pokazuje, jakie są oczekiwania marketingowców względem kupowanych rozwiązań. Wiele firm potrzebuje możliwości przeprowadzenia testów A/B, personalizacji, przeprowadzenia badań jakościowych, czy też raportowania przebiegu optymalizacji. Gdy przyjrzymy się rozwiązaniom dostępnym na rynku, zdamy sobie sprawę, że platformy oferujące optymalne, kompleksowe rozwiązania są bardzo drogie. Przykładem może być Qubit, za który należy zapłacić 60 tysięcy dolarów rocznie, zaś Adobe Test & Target wymaga płatności na 3 lata z góry. To jest bariera nie do przeskoczenia dla mniejszych „graczy”. Z drugiej strony, jeśli zechcemy zakupić wszystkie narzędzia oddzielnie, to i tak zapłacimy za nie cenę równą lub wyższą, niż ta, którą oferuje firma zapewniająca kompleksowe narzędzie.

2

Na szczęście na rynku pojawiają się nowe, młode i prężnie działające firmy, które znają problemy finansowe tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Taki jest Omniconvert. To narzędzie kompleksowe, posiadające wszystkie niezbędne dla marketingowców rozwiązania, potrzebne do rozpoczęcia procesów optymizacji konwersji i do tego w najkorzystniejszej cenie na rynku. Jeśli jesteś zainteresowany, ale masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz