Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

Jest różnica między współczynnikiem konwersji a zyskiem

Powszechnie uważa się, że za wzrostem konwersji idzie też wzrost zysku. Uznaje się to jako nienaruszalną, prawdę w e-commerce. Tymczasem to mit. Analiza sprzedaży powie Ci, czy faktycznie konwersje wpłynęły na zysk i mogą być uznane jako sukces.

Poprawa wskaźników konwersji jest jednym z celi każdego e-biznesu. Podnoszenie konwersji jest działaniem, które wymaga odpowiednich narzędzi oraz czasu. Bez tego ciężko jest stworzyć odpowiednią kampanię generującą konwersje. Należy przyjrzeć się kosztom, nawet tym z pozoru mniej znaczącym i podliczyć sobie, czy Twoje działania zwróciły się, a może dały nawet więcej dochodu, niż założyłeś…

4 wskazówki, które pomogą zwiększyć zysk i konwersje w tym samym czasie

Ustal priorytety

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale to podstawa: trzeba zacząć od rzeczy, które dają największy efekt. Przede wszystkim zidentyfikuj najbardziej dochodowe źródła konwersji.

W konwersji liczy się wielokanałowość

Z jednej strony analizuj zysk dla danego kanału dystrybucji, a z drugiej, pamiętaj, że multikanałowość ma przed sobą przyszłość. To wielokrotnie zaobserwowane zjawisko, że ludzie, zanim coś kupią, szukają danego produktu czy informacji o nim w wielu kanałach. Nie lekceważ tej tendencji. Możliwe, że najpierw klient dowiaduje się o usłudze czy produkcie z Facebooka (czy Twittera), potem staje się subskrybentem Twojego newslettera, jednak ostatecznie to reklama Adwords zachęca go do kupna. Zauważ, że zapewne gdyby użytkownik zetknął się jedynie z Adwordsami, nie dokonałby zakupu. Na pozytywne zakończenie transakcji wpłynęło więc wiele kanałów.

Testuj swoje marketingowe pomysły

Wyczulam Cię na testowanie swoich pomysłów. Nieraz w teorii mogą wydawać się na prawdę świetne. Jednak sprawdzenie ich testem A/B przynosi realną odpowiedź czy to faktycznie przełoży się na sprzedaż.  Nie zapomnij też o testowaniu designu strony, slajdera, czy copywritingu.

Oszczędzaj pieniądze na narzędziach

Założę się, że jednym z częściej powtarzanych pytań w branży e-commerce jest: w jaki sposób zwiększyć konwersje, a jednocześnie nie wydać zbyt dużo. Cóż, istnieje naprawdę sporo narzędzi, które pozwolą Ci zastosować różne techniki optymalizacji. Jednym z nich jest nasz Omniconvert. Możesz przetestować go zupełnie za darmo.

 

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz