Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

Jeszcze więcej leadów bez płatnego ruchu!

Zastanów się dobrze: przecież płacenie za bezużyteczne rzeczy albo płacenie za coś, tylko dlatego żeby „istniało” jest czystym nieporozumieniem. Chyba nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto…

Na szczęście strategia, opierająca się głównej mierze na nadziei, że garstka osób, z tych kilku tysięcy, które trafią na Twoją stronę dokona zakupu, odchodzi w niepamięć.

Zakładam, że chcesz zdobyć faktycznie cennych, zaangażowanych w twoją ofertę, potencjalnych klientów. Jeśli tak, moja rada jest prosta: zacznij posługiwać się marketingiem wielopoziomowym, sięgającym poza standardowe granice! (inbound marketing).

Ma on jedną zasadniczą zaletę – łączy ze sobą stosowanie landing page, działania w mediach społecznościowych, SEO, SEM, wpisy na blogach, a także treści marketingowe na Twojej witrynie (tzw. content). A więc przejdźmy do sedna, bo na pewno jesteś ciekaw: jak generować leady bez kupowania ruchu?

Podstawowa zasada to budowanie świadomości marki, przedstawianie naprawdę ciekawego contentu na portalach społecznościowych oraz związane tematycznie z kampanią działania SEO oraz SEM. Musisz zdać sobie sprawę, że dobra treść, która stanowi dla odbiorców WARTOŚĆ, jest na tym etapie po prostu priorytetem!

Skup swoje działania wokół kilku najistotniejszych kwestii:

1. Zacznij od wyboru wartościowej treści.

Zadaj sobie pytanie o to, co naprawdę może interesować odwiedzających Twoją witrynę?

Pomocne w tym będą:

  • Google Analytics – jeśli Twoja strona istnieje w sieci już trochę czasu, będziesz mógł zauważyć pewne powtarzające się hasła lub wybierane produkty. Nie lekceważ tego narzędzia! W dość szybki i łatwy sposób możesz dowiedzieć się, co dla Twoich gości jest ważne, a więc o czym chcą czytać
  • Jeśli Twój biznes jest dopiero na etapie start up’u, pomocne będą takie narzędzia jak: Google Trends czy narzędzia, które określają najczęściej używane hasła na Twitterze lub w grupach na LinkedIn dotyczących Twojej branży. Szukaj miejsc, w których możesz dowiedzieć się jak najwięcej o swoich potencjalnych klientach.

2. Pamiętaj, że content musi przybrać też konkretną, atrakcyjną dla odbiorcy formę.

Użyj kilku sprawdzonych pomysłów:

  • Elementy tekstowe są lepiej przyswajane przez internautów, jeśli mają dość oszczędną formę. Stosuj więc punkty, skróty i upraszczanie. Zgodzisz się chyba ze mną, że nikt nie lubi czytać wpisów na facebooku, które mają 3000 znaków i są napisane nudnym językiem.
  • Twórz własne tutoriale czy webinaria. Zachęcaj do dzielenia się treścią, jednocześnie „sprzedając” ją w atrakcyjnej, multimedialnej formie.

Chciałbym Ci także uzmysłowić, że dobry content powienien być jak „przynęta”. Nowy użytkownik będzie o wiele łatwiej wchodził w dalsze interakcje z Tobą, jeśli już na samym początku dostanie to, po co przyszedł na Twoją stronę. Może to być darmowy trial, kompilacja zdjęć lub interesującą dla niego treść. Tak przygotowany „haczyk” bez większego trudu powinien zostać połknięty przez użytkownika i zachęcić do wchodzenia w dalsze relacje z twoją marką.

No dobrze, masz już fajny, ciekawy content. Co dalej? W jaki sposób promować i zdobywać przy jego pomocy leady? Umieść swoją ofertę (treść) na stronie i umiejętnie ją promuj:

 1. Nie zapominaj o call to action.

Staraj się przy Twoim contencie wstawiać jakąś zachętę do zostawienia adresu email, np. zaoferuj darmowy ebook, audyt, itp. Testuj wygląd zachęt. Nie bój się sformułowań takich jak:  zdobądź, doświadcz, specjalnie dla Ciebie. Buduj wrażenie, że klienci tylko teraz mogą zdobyć to, co im proponujesz.

2. Personalizuj landing page

Ważne jest dostosowanie wyglądu landing page do różnych segmentów klientów. Inaczej powinno się mówić do użytkowników, którzy pochodzą z płatnego ruchu, a inaczej do tych, którzy pochodzą z mediów społecznościowych. Stwórz kilka wariantów landing page, które będą dostosowane do Twoich gości. Dzięki temu, już na początku ich wizyty, zdobędziesz przewagę. Z prostej przyczyny: nie tylko będziesz wiedział O CZYM, ale również JAK należy mówić.

Ludzie lubią być wybrani. Nie chcą contentu dla mas. Stwórz wrażenie, że Twoja oferta jest jedyna w swoim rodzaju i dajesz im coś unikatowego.

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz