Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

Optymalizacja formularzy – jedna z form optymalizacji konwersji

Wypełnienie formularza online jest w zasadzie (poza strona podsumowania zamówienia) ostatnim z kroków podczas składania zamówienia. Jednocześnie to nasza ostatnia szansa na domknięcie konwersji.

Wszystkie Twoje marketingowe wysiłki przekształcenia użytkownika w klienta pójdą na marne jeśli porzuci on cały proces na stronie z formularzem.

Tom New, założyciel Formisimo, internetowego narzędzia, dającego przeprowadzać analizę i optymalizację, dzieli się z nami kilkoma wskazówkami:

Jakich jest 5, najważniejszych wskaźników analizowania i optymalizowania strony?

  • CPA lub CPC (cost per acquisition lub cost per conversion)
  • Wskaźnik konwersji dla nowych i powracających klientów
  • Średnia wartość koszyka
  • Współczynnik konwersji dla przeprowadzonej kampanii
  • Konwersja dla wypełnionego formularza (jaki procent rozpoczętych formularzy zostaje zakończony)

Czy używanie testów A/B ma sens przy podnoszeniu wskaźnika konwersji? A jeśli nie, to jaki masz do tego stosunek?

Na pewno nie mamy jednego rozwiązania a’ propos podnoszenia wskaźników konwersji. Istotne jest, że tego rodzaju strategie należy układać bazując na faktach i danych, a nie na opiniach, czy niesprawdzonych przesłankach. Stosujemy, nazwałbym to, mieszankę narzędzi, włączając w to chat, czy heatmapy, a także nasze narzędzie Formisimo. Zgadzamy się z opinią wielu raportów dotyczących e-commerce, które stwierdzają, że zwiększenie liczby metod poprawia wskaźnik konwersji.

Jakie poleciłbyś sposoby na pozyskiwanie danych o postawach i zachowaniu klienta podczas wypełniania formularza pojawiającego się podczas np. ściągania ebooka czy zapisu na newsletter? Co myśli Pan o płatnych sposobach pozyskiwania takich informacji?

Można użyć opcji śledzenia w Google Analytics, które dałoby pewien obraz co do samych klientów. Jednak należy mieć świadomość, że Google Analitycs wymaga od nas sporo wiedzy, aby móc „wycisnąć” konkretne dane. Formisimo natomiast jest prostsze i także za jego pośrednictwem możemy zdobyć te informacje.

Nasze narzędzie, które ciągle jest udoskonalane, pozwala zrozumieć, co się wydarzyło między momentem kiedy klient uzupełniał formularz, a chwilą w której z niego zrezygnował. To samo dotyczy momentu w którym po prostu opuścił stronę. Oczywiście Google Analitycs daje nam wiedzę dotyczącą liczby takich “opuszczonych” ankiet czy stron, jednak nie przynosi odpowiedzi co się stało i dlaczego lub też dlaczego niektóre pola są chętniej wypełniane lub na których najczęściej następowały wyjścia. Formisimo także pozwala dowiedzieć się ile czasu użytkownik poświęcił na daną rubrykę. Możemy także porównywać formularze dla różnych branż, co także nie jest bez znaczenia.

Formisimo stworzyliśmy z myślą o “wychwytywaniu” błędów w formularzach. A to pozwoli na zdobycie lepszych jakościowo informacji, co pomoże zwiększyć konwersję. Nasze narzędzie skierowane jest dla wszystkich biznesów, które korzystają z formularzy, czy ankiet dla klientów.

Od czego zacząć? Jakie są najważniejsze dla marketera punkty, których nie wolno przeoczyć podczas prac nad optymalizacją konwersji?

Zapewne się powtarzam, ale sądzimy, że badania nad formularzami były zbyt długo odkładane na bok! A szkoda, bo wnioski są bardzo pouczające. Weźmy chociażby przykład z naszego podwórka: na podstawie badań ponad 1,7 miliona formularzy z całą pewnością wiemy, że aż 67 % ankietowanych rezygnuje z wypełniania formularza przed końcem. To powinna być bolesna lekcja dla wszystkich firm: oto na ostatniej prostej tracą tak znaczną ilość potencjalnych klientów!

Niektóre z dużych marek mają naprawdę rewelacyjne strony, jednak ich formularze stanowią jakąś odrębną część: są nudne, długie i powodują frustracje klientów. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne dlatego, że formularze znajdują się gdzieś pomiędzy działaniami marketingowymi, a taktyką rozwoju biznesu. W wyniku czego przez całe miesiące i lata nie są zmieniane i udoskonalane. Musimy odwrócić tę tendencję i zmieniać złe doświadczenia z formularzami w pozytywne wydarzenie.

Jaki mógłbyś  podać przykład zmiany, z której jesteś najbardziej dumny?

Nasi użytkownicy , za pomocą danych otrzymanych z Formisimo, podnieśli swoją konwersję nawet o 70% ! To naprawdę powód do dumy. Nieustannie staramy się rozwijać nasze narzędzie, a co za tym idzie nasi klienci są wstanie polepszać wyniki konwersji.

Zajrzyj na Formisimo i przetestuj możliwości programu! Aby dowiedzieć się więcej, możesz skontaktować się bezpośrednio:  [email protected] .

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz