Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

Siła storytellingu w e-commerce, czyli jak tworzyć opisy produktów.

Można postawić hipotezę, że sprzedaż w Internecie jako sam proces sprzedaży jest dużo mniej efektywna niż w realnym świecie. Dowód: współ. konwersji online to około 1-3%, a offline około 80%. Dzieje się tak dlatego, że klient po prostu nie może poznać produktu, dotknąć go, przymierzyć, zobaczyć w rzeczywistości. Ta sytuacja, wbrew pozorom, stwarza bardzo duże możliwości dla e-marketingu. Mamy okazję do zamienienia tego słabego punktu w prawdziwą zaletę.

Spójrz na to z dystansu: możesz kreować identyfikację danego przedmiotu i niejako tchnąć w niego życie. Angażując emocje możesz uzyskać wyniki, o jakich nawet nie śniłeś!Pamiętaj, że opisy mogą realnie spowodować wzrost sprzedaży. To nie teoria!

Zostało to potwierdzone w ciekawym badaniu, które miało miało miejsce od lipca do listopada 2009 roku : “Significant Objects Project”. Na potrzeby tego projektu, kupiono na wyprzedażach garażowych 100 różnych przedmiotów za kwotę nieprzekraczającą 129$ . Dla każdego z tych przedmiotów wymyślono poruszającą i ciekawą historię. Następnie postanowiono sprzedać te przedmioty przez Internet, umieszczając w opisie owe „storytelling”. Efekt był naprawdę zdumiewający! Łączny dochód ze sprzedaży tych przedmiotów wyniósł aż 3613$. Jak na 129$, za które kupiono te przedmioty, brzmi całkiem nieźle, prawda?

wyprzedaz-garazowa-rzeczy

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcam Cię do zajrzenia na: Rabbit Candle. Sam się przekonaj, że coś, co jest warte 3 dolary można sprzedać za dużo więcej! Konkluzja jaka płynie z tego eksperymentu jest oczywista. Produkt owszem, jest istotny w procesie sprzedaży, a sposób jego przedstawienia światu oraz emocja jakie ona wzbudza ją kluczowe we wzbudzaniu potrzeby posiadania tego produktu.  Jeśli tylko dobierzemy odpowiedni opis, stworzymy niesamowicie intrygująca historię i opowiemy o zaletach, w sposób, który zaangażuje czytelnika i rozbudzi jego ciekawość wzrost sprzedaży mamy gwarantowany!

Chcąc osiągnąć sukces zapamiętaj: opis nie ma być tylko interesujący, musi być wręcz powalający i angażujący emocje czytelnika.

Spróbuj porównać e-sprzedaż do sytuacji, kiedy mijasz kogoś na ulicy. Dla Ciebie to zwykły przechodzień, jakich spotykasz dziesiątki, w drodze do pracy. Następnego dnia, masz jakąś okazję, żeby wymienić z nim kilka uwag i nagle zaczynacie rozmawiać. Słuchasz tego co Ci ma do powiedzenia. Może nawet wymieniacie się żartami albo anegdotami z życia. Nagle, zaczynacie “nadawać  na tych samych falach”.  Ciekawe rzeczy, które o sobie opowiadacie sprawiają, że zaczynacie się lubić. Pamiętaj, że tak samo jest z e-biznesem. Musisz opowiadać o zwykłych produktach lub usługach w sposób „chwytający” Twojego odbiorcę za serce. Układaj opowieści dla swoich przedmiotów i pokazuj zalety kupna. Czasami mamy tendencje do zbyt dosadnego traktowania opisów, które nie niosą ze sobą niczego oprócz danych technicznych.

Chciałbym Ci zwrócić uwagę, że standardowe opisy, z którymi często się stykam są napisane w dość chłodnym, niemal urzędniczym językiem. Co więcej, jak możesz coś sprzedać, nie dając użytkownikowi szansy do zalajkowania czy dodania go do tablicy na Pinterest?

Nie owijając w bawełnę: opisy produktów mają gigantyczną rolę w Twoim biznesie. Wykorzystaj ten fakt i użyj swojej wyobraźni.  Zabaw się w storytelling i opowiedz unikalną historię o swoim produkcie, która rozśmieszy, zszokuje, wzruszy. Większość Twoich kupujących, to tak naprawdę w środku dzieci. Ułóż więc świetną historię, która chwyci za serce takie dziecko obecne w Twoim kliencie!

No i nie zapominaj o zdjęciach dobrej jakości, najlepiej w aranżacji pokazującej np. użycie lub rozmiary produktu. Ale to już temat na zupełnie inny wpis na bloga…

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz