Naciśnij enter by zobaczyć wyniki lub esc by anulować.

Zobacz zdrowe praktyki zwiększania sprzedaży dla sklepów z branży zdrowie i uroda!

Branża produktów zdrowotnych i naturalnych kosmetyków to bardzo szybko rozwijający się segment rynku. Internet daje tu możliwość zdobycia nowej, wspaniałej grupy kupujących. Znasz może lepsze miejsce do sprzedaży produktów zdrowie i uroda?
Bo ja nie
🙂
Opierając się na badaniach
Euromonitora, globalny rynek witamin i suplementów jest wart blisko 70 miliardów dolarów. Ponieważ niezaprzeczalną zaletą sklepów internetowych jest ich dostępność i globalny zasięg oczywiste jest,  że każdy chciałby nieco tego „internetowego” tortu ukroić również dla siebie.

Sklepy z naturalnymi kosmetykami i suplementami diety mają swój specyficzny segment odbiorców. Rodzi się wiec pytanie: co zrobić, aby finalizowali swoje zakupy właśnie w naszym sklepie? Co może wpływać na konwersję?

Przeanalizowaliśmy kilku kluczowych sprzedających w tym segmencie (ekologiczne jedzenie, zdrowe, suplementy i kosmetyki bio) i udało nam się zauważyć kilka, powtarzających się elementów, które wydają się być kluczem do sukcesu!

Architektura strony

Większość sklepów w tym segmencie, posiada ogromną ilość produktów. Najważniejszą więc rzeczą dla klienta jest przebrnięcie przez naszą ofertę, aby mógł znaleźć faktycznie to, czego szuka. Zazwyczaj w stacjonarnych aptekach klient ma setki produktów do wyboru. Podobne a nawet większe wyzwanie czeka go w e-sklepie. Zobacz niezwykle ciekawy i zarazem skomplikowany schemat dotyczący możliwości wyboru środka na bólu głowy. Jak widać, nic nie wydaje się oczywiste 🙂

Kiedy tworzysz architekturę twojej strony, zawsze musisz pamiętać, że sposoby szukania przez konsumenta produktów, można pogrupować w kilka podstawowych zagadnień. Aby móc sprostać szczegółowym wymaganiom klienta, należy najpierw znaleźć  wspólny mianownik. Czyli w myśl popularnej zasady: od ogółu do szczegółu.

Spójrz w jaki sposób sklep Vitamineshoppe.com pogrupował produkty i zwróć uwagę na dobrą nawigację podczas zakupów.


Naturemade.com opiera się na prostym, choć nieubogim menu. Szukając chociażby witaminy K możesz już na poziomie strony głównej zlokalizować, w którym miejscu może się ona znajdować.


Origins.com charakteryzuje się jasnym opisem produktu, a także ujednoliconymi zdjęciami. Na karcie produktu znajdziemy najważniejsze informacje, a umieszczona obok grafika współgra z prostym opisem.,


Opisy produktów

W tej branży zasada jest prosta: klienci chcą znaleźć przede wszystkim informacje o korzyściach z używania produktu oraz wysokiej jakości składników.

Zobacz na Swansonvitamins.com, gdzie opisy stoją na naprawdę dobrym poziomie. Zauważ, ze najpierw prezentowane są 3 zalety produktu, a dopiero później następuje właściwy, rozbudowany opis produktu.

Mapi.com, sklep z produktami medycyny ajurwedycznej również używa opisów pisanych językiem korzyści oraz zawiera informacje, których klient na prawdę szuka (np. skład czy działanie).

Może przyszła Ci do głowy myśl dlaczego copywriting jest tak istotny, skoro mówimy o produktach prozdrowotnych? Cóż, to nie są tanie produkty. Dla przykładu ceny kremów z witaminą B, wahają się od 3 aż do 30 $. Jednak to nie wszystko, te produkty są odpowiedzią dzisiejszego świata na lęk strachem przed śmiercią i cierpieniem. Więc zapewnienie dobrego wyglądu skóry, ładnych włosów i białych zębów to za mało. Jednym słowem, to dawanie obietnic długiego i zdrowego życia.

Z drugiej strony należy zachować szczególną ostrożność, gdyż pewne deklaracje związane ze zdrowiem należy składać oparciu o certyfikaty producenta lub badania laboratoryjne.

Siła perswazji

Podczas zakupów internetowych, klienci oczekują pewnych bodźców, które zachęcą ich do działania – czyli kupna. Oczekują także potwierdzenia , że mogą danemu sklepowi zaufać.

Istnieje kilka sposobów, aby budować dobrą opinię i zaufanie klientów w sklepach sprzedających produkty prozdrowotne:

Certyfikaty oraz inne, rozpoznawane oznaczenia

Wyróżnienia czy nagrody dla produktów i zastosowanych technologii produkcji, certyfikaty ISO, oznaczenia typu „bezpieczne transakcje”, członkostwo w organizacjach zrzeszających sprawdzonych sprzedawców i potwierdzających legalność sprzedawanych produktów.

Zobacz jak ważne są te oznaczenia w sklepach: Mountainroseherbs.com lub Choiceorganicteas.com

Opinie innych klientów i zaufanie użytkowników mediów społecznościowych

Ludzie szukają potwierdzenia swoich wyborów w opiniach innych. Lubią dzielić się treściami w mediach społecznościowych i być utwierdzonymi w przekonaniu, że podjęli słuszną decyzję. Postaraj się zaistnieć w sieciach społecznych, zbieraj dobre opinie o swoich produktach i zachęcaj  dzielenia się informacjami o twoim sklepie.

Swansonvitamins.com bardzo wyraźnie oznacza na swojej stronie produkty, które są lubiane przez klientów czy najczęściej kupowane.
Bulkherbstore.com naprawdę ciekawie podszedł do tematu. Cały sklep wygląda jak ciekawie prowadzony blog. Pełno tu opinii od użytkowników i pytań zadawanych przez użytkowników.

Pamiętaj, ze komentarze i opinie (nawet negatywne) nie są twoim wrogiem. Naucz się dyskutować, wprowadzać zmiany i wyciągać wnioski z opinii użytkowników.

Treść

Mam dla Ciebie dobre wieści: temat zdrowie i uroda to na prawdę wdzięczny temat. Wciąż obserwujemy ciągle rosnące zainteresowanie produktami prozdrowotnymi. Zadbaj, aby zawartość twojej strony odpowiadała twoim klientom, dawała im potrzebne informacje i wzbudzała zaufanie.

Może się okazać, że treść na twojej stronie jest czynnikiem, który wyróżnia Cię na tle konkurencji. Pamiętaj, że twoje produkty nie wymagają recepty, więc musisz stworzyć taki content, który przekona użytkownika do zakupu. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i realnych możliwości leków.

Promocje i budowanie lojalności

To niezawodny sposób na przyciągnięcie uwagi twoich klientów. Oferuj promocje i obniżki cen.

Zadbaj o swoich powracających kupujących i zaproponuj im dobre oferty lub jakiś system zbierania punktów, za które mogą dostać zniżki. Obserwuj co najlepiej konwertuje i staraj się przez cały czas ulepszać promocje.

Puritan.com proponuje zniżki na cały asortyment za polecenie sklepu znajomych.

Drugstore.com  zdaje sobie sprawę, że niektóre produkty są wykorzystywane w długoterminowym, systematycznym leczeniu czy w zapobieganiu niepożądanych objawów. Sklep udostępnił opcję “auto zakupów” – czyli regularnych, automatycznych  zakupów co określony czas (np: co miesiąc) proponując jednocześnie 10% zniżkę za skorzystanie z takiej formy zakupów.

Swansonvitamins.com proponuje natomiast darmową dostawę przez cały pierwszy rok od chwili zapisania się na newsletter.

Poznaj swoich klientów

Według badania NHANES III  połowa amerykańskiego społeczeństwa używa suplementów diety. Starają się oni wprowadzać do swojego życia zdrowsze nawyki żywieniowe oczywiście z różnym skutkiem. Nie mniej stosowanie suplementów jest zazwyczaj integralną częścią zdrowszego trybu życia.

Zastanów się w jaki sposób można pokazywać im ofertę, czego tacy użytkownicy oczekują od twojej strony i co chcą osiągnąć przez kupno twoich produktów? Zacznij w swoim sklepie zamieszczać informacje, które będą dla nich ciekawe. Zastanów się nad wprowadzeniem działu z artykułami prozdrowotnymi lub newslettera o zdrowiu.

Pamiętaj, że te wszystkie podpowiedzi to dopiero wierzchołek góry lodowej. Branża zdrowie i uroda rozszerza się naprawdę szybko oraz dostarcza wiele obszarów, które można wykorzystać do promocji i zwiększenia sprzedaży.

Jeśli masz swoje pomysły, podziel się nimi i zostaw je w komentarzu.

Get inspiring, actionable posts by e-mail once a week. Subscribe for free today!

Komentarze

Zostaw komentarz